logo for page printing

2014-15 Cheerleaders Roster

All-Girl


Name Cl Ltr Hometown/High School
Alaycia Bell Sophomore 2nd Year; Columbia, SC/ Richland Northeast High School
Deja Bryant Freshman 1st Year Augusta, GA/ Academy of Richmond County
Tia Gary Freshman 1st Year Orlando, FL/ Jones High School
Taylor Gourdine Junior (Captain) 2nd Year St. Stephens, SC/ Timberland High School
LaQueshia Jenkins Freshman 1st Year Hollywood, SC/ Baptist Hill High School
Jordyne Lindsey Freshman 1st Year North Augusta, SC/ Fox Creek High School
Shaliyah North Sophomore 1st Year Charleston, SC/ West Ashley High School
Jasmine Robbins Junior 3rd Year Orlando, FL/ Jones High School
Oshia Smalls Freshman 1st Year Orangeburg, SC/ Orangeburg-Wilkinson High School
Jasmine Smith Senior 4th Year Gaffney, SC/ Gaffney Senior High School
RiNesha Smith Junior (Captain) 3rd Year Orlando, FL/ Jones High School
Morgan Whetstone Senior (Captain) 4th Year Aiken, South Carolina/Aiken High School
Vaniesha Wilson Junior 3rd Year Newberry, South Carolina/Newberry High School

Head Coach: Krystal Brown    
Spirit Program Director/Advisor: David Erby    


Coed


Name Cl Ltr Hometown/High School
Destinee Chambliss Sophomore 2nd Year; Atlanta, GA/ Southwest Dekalb High School
Kelton Cook Junior 2nd Year Laurens, South Carolina/Laurens District 55 High School
Merrill Gadsden II Senior 4th Year Charleston, SC/ Wando High School
Kedrick Pasley Junior 3rd Year Charleston, SC/ Charleston County School of the Arts
KaDeesia Patterson Junior 3rd Year Rock Hill, SC/ South Pointe High School
Kendra Pigler Sophomore 2nd Year Aiken, SC/ Aiken High School
Kiiyah Stokes Sophomore 2nd Year Trenton, NJ/ Winslow Township High School
Jayah Washington Junior 3rd Year Columbia, SC/ Blythewood High School
K’Mia Wharton Sophomore 2nd Year Simpsonville, SC/ Hillcrest High School
Meagan Whitmere Freshman 1st Year Greenville, SC/ Mauldin High School

Head Coach: Rahn Scott    
Spirit Program Director/Advisor: George Brisbon    


Sapphire Pom Team

Name Cl Ltr Hometown/High School
Ashley Aiken Sophomore 1st Year Columbia, South Carolina /A.C. Flora High School
Jasmin Davis Sophmore 1st year Saint George, South Carolina/Woodland High School
Kelsey Dorch Sophmore 2nd year Spartanburg,South Carolina/ Hillcrest High School
Amirah DuPree Senior 2nd Year Neptune, New Jersey/Neptune High School
Ebony Dyson Senior 2nd Year Philadelphia, Pennsylvania/Parkway NW High School
T’Keyah Gilliam Senior 1st Year Spartanburg, South Carolina/Dorman High School
Breanna Grier Sophomore 2nd year Conyers, Georgia/ Rockdale County High School
Rekeba Muhammad Junior 2nd Year Spartanburg, SC/ Dorman High School
Micheala Peterson Sophomore 2nd Year Columbia, South Carolina/Richland NE High School
Errin Pitts Junior 2nd Year Atlanta, Georgia/Druid Hills High School
Emily Roberts (Becky) Junior 2nd Year Dillon, South Carolina/Dillon High School
Sarah Rice Junior 2nd Year Beaufort, South Carolina/Battery Creek High School
Destiny Walker Junior 1st Year Aiken, South Carolina/ South Aiken High School

Head Coach: Kemberly Greene    
Assistant: Monika Void    
Assistant: Marcella Labrador    
Spirit Program Director/Advisor: David Erby